Jak się przygotować ?

PRZYGOTOWANIE DO SESJI (Poradnik)

W kilku zdaniach chce przedstawić Wam jak przygotować się do sesji , aby minuty i godziny spędzone w studio były wykorzystanymi artystycznie chwilami z których będziecie w pełni zadowoleni.

Na początku mały Savoir-vivre

 1. Szanuj Swój i Fotografa czas _DSC4421bwn_Autoportret
   

   

   

  Wiele osób myśli, że fotograf ma wiele czasu bo pomiędzy sesjami nie robi nic, a jego jedynym zajęciem jest tylko i wyłącznie „pstrykanie” zdjęć. Otóż nie ma nic bardziej mylnego niż ta opinia. Fotografem nie można być 8h dziennie i zapomnieć o swojej profesji. Wiele plenerów i niesamowitych miejsc zostaje odkryta przez fotografa podczas jego czasu „wolnego”, bądź przy okazji wykonywania innych prac, czy czynności codziennego życia, bądź dojazdu do klienta. Wiele osób zapomina, że piękne ujęcia, które tutaj miałeś, bądź będziesz miał okazję zobaczyć, nie wzięło się znikąd. Każde jest starannie zaplanowane, obmyślane, czasami w niektóre miejsca należy przyjechać wielokrotnie, aby uzyskać właściwe warunki światła i pleneru. Każde z tych ujęć minimalnie, ale należy obrobić, czasami skadrować, przyciąć, aby obraz oglądany ostatecznie, mógł zachwycić trzeba mu poświęcić czas. Jeśli umawiasz się z Fotografem na spotkanie wstępne, bądź już na sesje to uszanuj jego czas i zaangażowanie. Pamiętaj, że każdą minutę Twojego spóźnienia stracił on bezpowrotnie, a tak naprawdę mógł poświęcić ja Tobie i Twojej uwadze, a także na bardziej twórcze opracowanie Twojej wizji zdjęć, czy nawet jej dokładniejsze omówienie z Tobą. Najbardziej doceniamy ten fakt spóźnienia, jednocześnie go w ogóle zauważając gdy, osoba z którą spotkał się fotograf przed nami spóźniła się i dla nas miał on później mniej czasu. Takie sytuacje zauważamy gdy dotykają nas bezpośrednio. Wtedy dopiero ogarnia nas złość, gdy jednak sami jesteśmy sprawcą spóźnienia, czujemy się bezkarnie i bez winy. Pamiętajmy zawsze, że nasze spóźnienie będzie miało wpływ na kogoś innego, a czasami też wpływa na naszą własną niekorzyść.

 2. Przemyśl tematykę sesji  

  _DSC4411bwn_AutoportretFotografowie tacy jak Andrzej, przedstawiają na swoich portretach osoby takimi jakimi są w rzeczywistości . Pamiętać należy, aby przed sesją portretową w jakiejkolwiek formie zawsze dostarczyć mu jak najwięcej informacji o sobie. Znając Was i wasze pasje, hobby, dążenia, marzenia, zainteresowania, zawsze wierniej odda waszą osobę w sposób nie sztuczny, a naturalny, a także przygotuje się przed sesja do zdjęć tworząc niepowtarzalne obrazy niezmącone sztucznością i populadą. Indywidualna i naturalna sesja jest zwieńczeniem pracy zarówno fotografa jak i modela, który musi stać się otwarty i czytelny, jak księga, aby powstało właściwe jej zakończenie bądź jej wierne ilustracje. To samo dotyczy się jak najwierniej przedstawionej swojej wizji sesji i omówienia wcześniej każdego jej szczegółu. Wspólne zaangażowanie Fotografa i Modela daje zawsze najlepsze efekty.

 3. Sesja Artystyczna to nie zdjęcia do paszportu_DSC4413bwn_AutoportretChcąc przygotować się do sesji pomyśl o tym co zabierzesz ze sobą. Zdjęcia i portretu nie tworzy sama postać, elementy wypełniające kadr są w ogromnej większości odpowiedzialne za klimat zdjęcia. Warto wiec na sesje dotyczącą swojej osoby zabrać rzeczy, przedmioty, które Cie utożsamiają, są z Tobą zżyte i kojarzone. Warto zawsze o tym porozmawiać z Fotografem, który chcąc wiernie oddać Twoja osobę na zdjęciach na pewno pomoże Ci w doborze dodatków do zdjęć, które zabierzesz ze sobą na sesje. Pamiętaj, że fotograf też przygotowuje się do sesji, dobiera właściwy sprzęt i może zaproponować Ci wiele dodatków ze swojej strony, niemniej najbardziej naturalnymi dodatkami są Twoje własne.
 4. Fryzura_DSC4436bwn_AutoportretWarto o nią zadbać przed sesją. Dotyczy się to we większości kobiet, ale mężczyźni w dzisiejszych czasach również przywiązują ogromną wagę do swojego wyglądu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą grzebienie, szczotki, spinki i inne elementy Twojej fryzury, bądź służące do jej poprawy. Wiele osób ma swoje ulubione grzebienie i szczotki którymi w kilka sekund poprawiają i doprowadzają swoja fryzurę do ładu. Warto o tym pamiętać, mamy wtedy więcej czasu na same zdjęcia, a to oznacza, że będzie ich więcej ku naszemu zadowoleniu. Tym bardziej, że będziemy na nich wyglądać schludnie i zadbanie.
 5. KosmetykaZnów przyrównam sesje do zdjęć paszportowych. Idąc na zdjęcia paszportowe podążasz do punktu foto praktycznie ubrani i przygotowani, czasami brakuje Ci tylko uśmiechu, ale nad tym popracuje Pan, lub Pani Fotograf. Na sesji jest inaczej. Każdorazowa zmiana odzieży zawsze powoduje uszczerbki w makijażu. Dotyczy się to we większości kobiet niemniej czasami mężczyznom tez stosuje się tzw matowienie cery, aby na zdjęciach się nie „świecili”.

  Aby na takiej sesji zachować swój styl zabierz ze sobą swoje kosmetyki. Czasami weź też pod uwagę zmianę kolorystyki, więc zabierz ze sobą różne rodzaje szminek, tuszy, kredek, i cieni. Warto jest też pamiętać o środkach do demakijażu i to aktywnych, czyli takich, które nie będą powodowały zaczerwienienia skóry od tarcia mechanicznego przy demakijażu. Pamiętaj aby sprawdzić ich działanie przed sesja w domu. Na sesji nie eksperymentuj, może to przynieść później opłakane skutki. We większych projektach warto zapytać się fotografa czy ma współpracująca z nim wizażystkę.( większość ma, więc nie będzie to puste i czcze pytanie ). Podroży to odrobinę cenę sesji, ale na pewno da niepowtarzalne efekty w postaci wyszukanych zdjęć. Wyszkolona wizażysta dobrze wie jak przygotować nasza twarz tak aby Fotograf właściwie ją doświetlił uwypuklając Wasze piękno.

 6. UbraniaLepiej mieć ich więcej na sesji i nie wykorzystać niż żałować, że się czegoś nie zabrało. Coś co się zawsze sprawdza na sesjach i zawsze przypomina osobom, którym wykonuję zdjęcia dopiero w trakcie sesji, a nie podczas gdy się na nią pakują. Pamiętaj aby do sesji przygotowywać się nawet tydzień lub nawet dwa przed terminem. Przejrzyj swoją szafę, zaglądnij tam gdzie jeszcze nie zaglądałaś/łeś, Jeśli chodzi o urania na sesje to musisz założyć jedno: Nie będzie ich mało.

  W brew pozorom każdy ubiór, a nawet element może być przedstawiony w sposób inny niż w codziennym życiu, lub w powabnym ujęciu, stad warto zabrać ze sobą :

  – bluzki, bluzy, t-sherty, koszule

  – Stroje codzienne w których czujesz się swobodnie i jesteś sobą , ulubione ciuszki

  – skarpetki w różnych wersjach, rodzajach i kolorach

  – buty w różnych wersjach i kolorach, od trampek po lakierki, a nawet weź kapcie domowe;)

  – paski, szlafrok itp

  – stroje dresowe / sportowe

  – czapki / kapelusze, rękawiczki wyjściowe i zimowe

  – swetry grube i cienkie, golf

  – Spódniczko, sukienki, bolerka, boa, żakiety

  – wszystkie dziwne rzeczy i akcesoria z którymi można sobie zrobić tez jajcarskie zdjęcia, a które wpadną Ci do reki przy przeglądaniu szafy 😉

  Pamiętaj, że warto przygotowywać rzeczy do sesji wcześniej ( nawet kilka dni wcześniej ). Weź dużą walizkę i wkładaj do niej cały czas rzeczy na sesje, które wpadną Ci do głowy, albo przy codziennym ubieraniu, gdy zwrócisz na nie uwagę w szafie, rzeczy codzienne, które nosisz, a które będziesz chciała/ł zabrać – spisz na kartce za każdym razem gdy znajdziesz coś takiego nowego, a kartkę włóż do walizki, tak aby przed wyjazdem na sesje dopakować wszystko zgodnie z kartka, a na pewno niczego nie zapomnisz.

 7. ResztaO całą resztę zapytaj Fotografa. Nigdy nie bój się zadawać pytań, nawet tych najbardziej banalnych. Pomoże to później w uniknięciu rozczarowań i w lepszym wykorzystaniu czasu na zdjęcia, już na samej sesji.

  Życzę Wam miłych rozmyślań i marzeń o własnej sesji

Koniec teraz pozostaje tylko posprzątać swoje myśli 😀www_pawlak-foto_pl_DSC4367bwn